Amphenol Commercial Products FCC17E09PC480
FCC17E09PC480 picture photo
Mfg. Part Number
FCC17E09PC480
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCC17E09PC480.pdf
Availability of FCC17E09PC480
QUANTITY
FCC17E09PC480 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCC17E09PC480
Internal Part NumberEIS-FCC17E09PC480
Industrial Solutions
3D ModelFCC17E09PC4x0.igsFCC17E09PC4x0.stp
Standard Package60
SeriesFCC17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions9
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout1 (DE, E)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesBoard Lock, Filter, Grounding Indents
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCC17E09PC480
Related LinksFCC17E, FCC17E09PC480 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCC17E09PC480 Details Description
Related parts for FCC17E09PC480
RES SMD 10.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BAG STATIC METL-IN 8X10" 1=1 BAG datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 12POS 2MM T/H datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 25A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 5% 15V AXIAL datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf