Amphenol Commercial Products FCE17B25PB40B
FCE17B25PB40B picture photo
Mfg. Part Number
FCE17B25PB40B
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder
Datasheet Download
FCE17B25PB40B.pdf
Availability of FCE17B25PB40B
QUANTITY
FCE17B25PB40B Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17B25PB40B
Internal Part NumberEIS-FCE17B25PB40B
Industrial Solutions
3D ModelFCE17B25PB4xB.igsFCE17B25PB4xB.stp
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter, Grounding Indents, Mounting Bracket
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A