Amphenol Commercial Products FCE17B25SE4E0
FCE17B25SE4E0 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17B25SE4E0
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCE17B25SE4E0.pdf
Availability of FCE17B25SE4E0
QUANTITY
FCE17B25SE4E0 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17B25SE4E0
Internal Part NumberEIS-FCE17B25SE4E0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHarsh Environment Connectors
Communication Solutions
Industrial Solutions
3D ModelFCE17B25SE4x0.igsFCE17B25SE4x0.stp
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
SeriesFCE17
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions25
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout3 (DB, B)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (4-40)
TerminationSolder
FeaturesFilter
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
Housing MaterialThermoplastic, Glass Filled
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17B25SE4E0
Related LinksFCE17B, FCE17B25SE4E0 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17B25SE4E0 Details Description
Related parts for FCE17B25SE4E0
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS IN-LINE CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 55V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CABLE 4COND 22AWG SHLD 328.1' datasheet.pdf
MODEL 412 TAP SWITCH 50A 300V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
OSC XO 50.35MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf