Amphenol Commercial Products FCE17C37SM640
FCE17C37SM640 picture photo
Mfg. Part Number
FCE17C37SM640
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
FCE17C37SM640.pdf
Availability of FCE17C37SM640
QUANTITY
FCE17C37SM640 Order Process
Ship out your order
Specifications of FCE17C37SM640
Internal Part NumberEIS-FCE17C37SM640
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFilter D-Sub
Industrial Solutions
3D ModelFCE17C37SM6x0.igsFCE17C37SM6x0.stp
Standard Package50
SeriesFCE17
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions37
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout4 (DC, C)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureBoard Side (M3)
TerminationSolder
FeaturesFilter
Ingress Protection-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Voltage Rating-
Current Rating2A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FCE17C37SM640
Related LinksFCE17C, FCE17C37SM640 Datasheet, Amphenol Commercial Products Distributor
FCE17C37SM640 Details Description
Related parts for FCE17C37SM640
RES SMD 6.2K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X7R 2225 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 5% 850VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IC REG LDO 1.1V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 82MM datasheet.pdf
RES 17.15K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 50POS datasheet.pdf
MX150 BACKSHELL RCPT 2X6 WRIB datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS STRGHT datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.003UF RADIAL datasheet.pdf