Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBHW3C-56
FDD1-17251EBHW3C-56 picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBHW3C-56
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBHW3C-56.pdf
Availability of FDD1-17251EBHW3C-56
QUANTITY
FDD1-17251EBHW3C-56 Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBHW3C-56
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBHW3C-56
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow325.0 CFM (9.20m³/min)
Static Pressure1.134 in H2O (282.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAlarm, Speed Sensor (Tach)
Noise64 dB(A)
Power (Watts)37.9W
RPM4000 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating0.790A
Voltage Range-
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBHW3C-56
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251EBHW3C-56 Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBHW3C-56 Details Description
Related parts for FDD1-17251EBHW3C-56
MOD DIODE SCR 25A 240VAC .250"QC datasheet.pdf
OSC VCTCXO 13.000MHZ SNWV SMD datasheet.pdf
RES SMD 41.2K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE 2COND 20AWG SHLD 500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
CABLE CAT5E W/BOOT 5' WHITE datasheet.pdf
SWITCH LIMIT HAZARDOUS LOCATION datasheet.pdf
RES SMD 56.2K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
SSMA JACK RA PCB THRU HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 2000VDC 0.0018UF RADIAL datasheet.pdf