Qualtek Electronics Corp. FDD1-17251EBKW32-L
FDD1-17251EBKW32-L picture photo
Mfg. Part Number
FDD1-17251EBKW32-L
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
FDD1-17251EBKW32-L.pdf
Availability of FDD1-17251EBKW32-L
QUANTITY
FDD1-17251EBKW32-L Order Process
Ship out your order
Specifications of FDD1-17251EBKW32-L
Internal Part NumberEIS-FDD1-17251EBKW32-L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
SeriesHPLC, FDD1-17251
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H x 51mm W
Air Flow390.0 CFM (11.04m³/min)
Static Pressure1.587 in H2O (395.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise72 dB(A)
Power (Watts)71W
RPM4800 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Weight0.001 KG
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Current Rating1.48A
Voltage Range-
Life Expectancy100000 hrs @ 25°C
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FDD1-17251EBKW32-L
Related LinksFDD1-1725, FDD1-17251EBKW32-L Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
FDD1-17251EBKW32-L Details Description
Related parts for FDD1-17251EBKW32-L
DIODE ARRAY GP 200V 10A D2PAK datasheet.pdf
HEATSHRINK CP221 3/32" X 500'BLK datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 15.4K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.1A SC70-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINITEK SHRD STACKING HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf