| Internal Part Number | EIS-FE175D480C033FP-CB | |
| Product Training Modules | VI Brick AC Front End - complete AC-DC pcb mounted Brick | |
| Video File | An Introduction to Vicor AC Front End Module | |
| Design Resources | Development Tool Selector | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Programmers, Development Systems | |
| Family | Evaluation Boards - DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS | |
| Series | VI Brick® AC Front End | |
| Main Purpose | AC/DC, Primary Side | |
| Outputs and Type | 1, Isolated | |
| Power - Output | 330W | |
| Voltage - Output | 48V | |
| Current - Output | 6.9A | |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC | |