ST FERD20U50DJF-TR
FERD20U50DJF-TR picture photo
Mfg. Part Number
FERD20U50DJF-TR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 50V 20A POWERFLAT
Datasheet Download
FERD20U50DJF-TR.pdf
Availability of FERD20U50DJF-TR
QUANTITY
FERD20U50DJF-TR Order Process
Ship out your order
Specifications of FERD20U50DJF-TR
Internal Part NumberEIS-FERD20U50DJF-TR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)50V
Current - Average Rectified (Io)20A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If510mV @ 20A
Speed*
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr800µA @ 50V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-PowerVDFN
Supplier Device PackagePowerFlat™ (5x6)
Operating Temperature - Junction150°C (Max)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FERD20U50DJF-TR
Related LinksFERD20U, FERD20U50DJF-TR Datasheet, ST Distributor
FERD20U50DJF-TR Details Description
Related parts for FERD20U50DJF-TR
MINIATURE TEST PROBE BLACK datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES 164 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BOARD EVALUATION AD9649 20MSPS datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .051M 27POS datasheet.pdf
RES 481K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SAW RESONATOR 868.35MHZ SM5035-4 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 35A DO203AB datasheet.pdf
CAP ALUM 27000UF 35V SCREW datasheet.pdf