AVX Corporation FFLI6L0237K--
FFLI6L0237K-- picture photo
Mfg. Part Number
FFLI6L0237K--
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 230UF 10% 1KVDC SCREW
Datasheet Download
FFLI6L0237K--.pdf
Availability of FFLI6L0237K--
QUANTITY
FFLI6L0237K-- Order Process
Ship out your order
Specifications of FFLI6L0237K--
Internal Part NumberEIS-FFLI6L0237K--
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors Overview
Featured ProductFFLI Film Capacitor Series
Standard Package16
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesFFLI
PackagingBulk
Capacitance230µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 95°C
Mounting TypeChassis, Stud Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension3.622" Dia (92.00mm)
Height - Seated (Max)3.898" (99.00mm)
TerminationScrew Terminals
Lead Spacing1.772" (45.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FFLI6L0237K--
Related LinksFFLI6L, FFLI6L0237K-- Datasheet, AVX Corporation Distributor
FFLI6L0237K-- Details Description
Related parts for FFLI6L0237K--
CONN PLUG 68POS .050 UNSHIELD datasheet.pdf
RES SMD 4.22KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 39.2K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 410 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN COAX PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf