Hirose Electric Co Ltd FH12F-14S-0.5SH
FH12F-14S-0.5SH picture photo
Mfg. Part Number
FH12F-14S-0.5SH
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 14POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH12F-14S-0.5SH.pdf
Availability of FH12F-14S-0.5SH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FH12F-14S-0.5SH Order Process
Ship out your order
Specifications of FH12F-14S-0.5SH
Internal Part NumberEIS-FH12F-14S-0.5SH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH12 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH12
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions14
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.18mm
Height Above Board0.079" (2.00mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeStraight
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishTin-Lead
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH12F-14S-0.5SH
Related LinksFH12F-1, FH12F-14S-0.5SH Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH12F-14S-0.5SH Details Description
Related parts for FH12F-14S-0.5SH
MOSFET N-CH 500V 18A TO220FP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 16A 12V datasheet.pdf
CARD EDGE 130PS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
DC-DC CONVERTERS 12V 20W 1.67A datasheet.pdf
CONN ADAPTER 17P-17P F-M PNL MNT datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CBL TIE INSTALLATION TOOL datasheet.pdf
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO-214A datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
CONN FPC TOP datasheet.pdf
CHAMP R/A RECEPT. ASS Y, 50 POS. datasheet.pdf