Hirose Electric Co Ltd FH19C-40S-0.5SH(10)
FH19C-40S-0.5SH(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH19C-40S-0.5SH(10)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 40POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19C-40S-0.5SH(10).pdf
Availability of FH19C-40S-0.5SH(10)
QUANTITY
FH19C-40S-0.5SH(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19C-40S-0.5SH(10)
Internal Part NumberEIS-FH19C-40S-0.5SH(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH19 - 0.5mm FPC/FFC low profile connectors
Featured ProductFH19C Series
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19C
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions40
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.036" (0.90mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19C-40S-0.5SH(10)
Related LinksFH19C-40S, FH19C-40S-0.5SH(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19C-40S-0.5SH(10) Details Description
Related parts for FH19C-40S-0.5SH(10)
IC MCU 8BIT 32KB OTP 68PLCC datasheet.pdf
FUSE 700MA 600V GLASS STD RJS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC DRVR DSPL LED 40-DIP datasheet.pdf
RES SMD 46.4KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
FUSE M/V R-RATED 2R 2.75KV HOOKE datasheet.pdf
SUB-MINIATURE PC BOARD SOCKET datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf