Hirose Electric Co Ltd FH19SC-20S-0.5SH(99)
FH19SC-20S-0.5SH(99) picture photo
Mfg. Part Number
FH19SC-20S-0.5SH(99)
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 20POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH19SC-20S-0.5SH(99).pdf
Availability of FH19SC-20S-0.5SH(99)
QUANTITY
FH19SC-20S-0.5SH(99) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH19SC-20S-0.5SH(99)
Internal Part NumberEIS-FH19SC-20S-0.5SH(99)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH19SC
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions20
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.037" (0.95mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Polyphenylene Sulfide (PPS)
FeaturesSolder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH19SC-20S-0.5SH(99)
Related LinksFH19SC-20S, FH19SC-20S-0.5SH(99) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH19SC-20S-0.5SH(99) Details Description
Related parts for FH19SC-20S-0.5SH(99)
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 8USMD datasheet.pdf
TAPE DBL SIDED FOAM 1/8 X 3/4" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
IC POE LTPOE INTERFACE 10-DFN datasheet.pdf
OSC XO 1.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.68 OHM 5% 10W datasheet.pdf