Hirose Electric Co Ltd FH33-10S-0.5SH(10)
FH33-10S-0.5SH(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH33-10S-0.5SH(10)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC BOTTOM 10POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH33-10S-0.5SH(10).pdf
Availability of FH33-10S-0.5SH(10)
QUANTITY
FH33-10S-0.5SH(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH33-10S-0.5SH(10)
Internal Part NumberEIS-FH33-10S-0.5SH(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH33 Series FPC/FFC Connector
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH33
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Bottom
Number of Positions10
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.047" (1.20mm)
Locking FeatureFlip Lock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialPolyamide (PA), Nylon
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH33-10S-0.5SH(10)
Related LinksFH33-10S-, FH33-10S-0.5SH(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH33-10S-0.5SH(10) Details Description
Related parts for FH33-10S-0.5SH(10)
DIP CABLE - HDM30H/AE30M/HDM30H datasheet.pdf
IC DUAL CHAN PWR DRIVER 16-SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 61.25MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
64P.IEC-C FEM.CONN. datasheet.pdf
RES 120 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
TRANS 2NPN PREBIAS 0.187W SOT363 datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf