Hirose Electric Co Ltd FH34SJ-34S-0.5SH(50)
FH34SJ-34S-0.5SH(50) picture photo
Mfg. Part Number
FH34SJ-34S-0.5SH(50)
Manufacturer
Product Category
FFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
Brief Description
CONN FFC TOP 34POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH34SJ-34S-0.5SH(50).pdf
Availability of FH34SJ-34S-0.5SH(50)
QUANTITY
FH34SJ-34S-0.5SH(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH34SJ-34S-0.5SH(50)
Internal Part NumberEIS-FH34SJ-34S-0.5SH(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH34S FPC/FFC Connector with 0.5 mm Pitch
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH34SJ
PackagingTape & Reel (TR)
Flat Flex TypeFFC, FPC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions34
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Locking FeatureRotary Lock, Backlock
Cable End TypeTapered
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A