Hirose Electric Co Ltd FH34SRJ-18S-0.5SH(50)
FH34SRJ-18S-0.5SH(50) picture photo
Mfg. Part Number
FH34SRJ-18S-0.5SH(50)
Brief Description
CONN FFC FPC 18POS 0.50MM R/A
Datasheet Download
FH34SRJ-18S-0.5SH(50).pdf
Availability of FH34SRJ-18S-0.5SH(50)
QUANTITY
FH34SRJ-18S-0.5SH(50) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH34SRJ-18S-0.5SH(50)
Internal Part NumberEIS-FH34SRJ-18S-0.5SH(50)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFH34S FPC/FFC Connector with 0.5 mm Pitch
FH34SRJ Series
Standard Package5,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyFFC, FPC (Flat Flexible) Connectors
SeriesFH34SRJ
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top and Bottom
Number of Positions18
Pitch0.020" (0.50mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.039" (1.00mm)
Contact FinishGold
Housing MaterialLiquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Actuator MaterialPolyamide (PA), Nylon
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH34SRJ-18S-0.5SH(50)
Related LinksFH34SRJ-18, FH34SRJ-18S-0.5SH(50) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH34SRJ-18S-0.5SH(50) Details Description
Related parts for FH34SRJ-18S-0.5SH(50)
INSERT MALE 24POS TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 9.5A 10 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 160PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
16CKT PICOFLEX SMT LATCHED HDR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SC 3.81/14/180G 3.2SN GN BX datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 130MA 2.8 OHM TH datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 540MA 170 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X9.5MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf