Hirose Electric Co Ltd FH39-39S-0.3SHW(10)
FH39-39S-0.3SHW(10) picture photo
Mfg. Part Number
FH39-39S-0.3SHW(10)
Brief Description
CONN FPC 39POS 0.30MM R/A
Datasheet Download
FH39-39S-0.3SHW(10).pdf
Availability of FH39-39S-0.3SHW(10)
QUANTITY
FH39-39S-0.3SHW(10) Order Process
Ship out your order
Specifications of FH39-39S-0.3SHW(10)
Internal Part NumberEIS-FH39-39S-0.3SHW(10)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFH39 Overview
Featured ProductFH39 Series FPC Connectors
Standard Package5,000
Number of Positions39
Pitch0.012" (0.30mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.20mm
Height Above Board0.044" (1.10mm)
FeaturesZero Insertion Force (ZIF)
Voltage Rating30V
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.2A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FH39-39S-0.3SHW(10)
Related LinksFH39-39S-, FH39-39S-0.3SHW(10) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FH39-39S-0.3SHW(10) Details Description
Related parts for FH39-39S-0.3SHW(10)
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SENSOR SIGNAL COND 20VQFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 1A 0.9-5V NEG ON/OFF datasheet.pdf
CONN MDR SCKT 20POS PC MNT datasheet.pdf
POWER SUPPLY INSULATED 3.3V datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
POT 8K OHM 50W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 50V THRU HOLE datasheet.pdf
220UF 250V 25X25MM 105C 5000H datasheet.pdf