JAE Electronics FI-X30C2EL
FI-X30C2EL picture photo
Mfg. Part Number
FI-X30C2EL
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN PLUG CABLE 1MM 30POS SOLDER
Datasheet Download
FI-X30C2EL.pdf
Availability of FI-X30C2EL
QUANTITY
FI-X30C2EL Order Process
Ship out your order
Specifications of FI-X30C2EL
Internal Part NumberEIS-FI-X30C2EL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesFI-X
PackagingTray
Connector TypePlug
Contact TypeMale Pin, Coaxial
Number of Positions30
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeLatch Lock
Cable Termination-
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness27.6µin (0.70µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FI-X30C2EL
Related LinksFI-X3, FI-X30C2EL Datasheet, JAE Electronics Distributor
FI-X30C2EL Details Description
Related parts for FI-X30C2EL
METRAL SGNL HDR STR PF STD 5X6 datasheet.pdf
HEX STANDOFF M3 S STEEL 15MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12V IN 24V OUT datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
DISPLAY 1DGT RED 0.36" CA datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
SLEEVE BRAIDED PE 1 1/4 BK 250' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf