TDK Corporation FK20C0G2A223J
FK20C0G2A223J picture photo
Mfg. Part Number
FK20C0G2A223J
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 100V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK20C0G2A223J.pdf
Availability of FK20C0G2A223J
QUANTITY
FK20C0G2A223J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK20C0G2A223J
Internal Part NumberEIS-FK20C0G2A223J
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" L x 0.157" W (5.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK20C0G2A223J
Related LinksFK20C0, FK20C0G2A223J Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK20C0G2A223J Details Description
Related parts for FK20C0G2A223J
IC OPAMP GP 8.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 18-75VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES SMD 324 OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
RES 127 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 395 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG WHT/ORG 100' datasheet.pdf
D4JL-4QFA-D6 datasheet.pdf
RES 121 OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
MINICOM KVM CONSOLE SWITCH EXT datasheet.pdf
GDT 3000V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf