TDK Corporation FK28C0G1H471J
FK28C0G1H471J picture photo
Mfg. Part Number
FK28C0G1H471J
Brief Description
CAP CER 470PF 50V C0G RADIAL
Datasheet Download
FK28C0G1H471J.pdf
Availability of FK28C0G1H471J
QUANTITY
FK28C0G1H471J Order Process
Ship out your order
Specifications of FK28C0G1H471J
Internal Part NumberEIS-FK28C0G1H471J
PackagingBulk
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK28C0G1H471J
Related LinksFK28C0, FK28C0G1H471J Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK28C0G1H471J Details Description
Related parts for FK28C0G1H471J
RES SMD 18.2K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 110V datasheet.pdf
IC XDCP 32-TAP 10K 3WIRE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.294 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
PUNCH CENTER TAPER 5MM X 150MM datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS HIGH 50PPM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80BGA datasheet.pdf
CAP TANT 0.82UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
IC KEY SWITCH 2WIRE 25WLP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 5.0X3.2MM 2.8V datasheet.pdf