TDK Corporation FK28X5R0J335K
FK28X5R0J335K picture photo
Mfg. Part Number
FK28X5R0J335K
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3UF 6.3V X5R RADIAL
Datasheet Download
FK28X5R0J335K.pdf
Availability of FK28X5R0J335K
QUANTITY
FK28X5R0J335K Order Process
Ship out your order
Specifications of FK28X5R0J335K
Internal Part NumberEIS-FK28X5R0J335K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFK Series Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFK
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.157" L x 0.098" W (4.00mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.217" (5.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FK28X5R0J335K
Related LinksFK28X5, FK28X5R0J335K Datasheet, TDK Corporation Distributor
FK28X5R0J335K Details Description
Related parts for FK28X5R0J335K
RES 470 OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 11MM VERT 12PPR datasheet.pdf
IC TXRX RS485 HALF DUPLEX 8NSOIC datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 7/16" datasheet.pdf
LED LUXEON COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 20% 15V 2214 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf