Yageo FKN-25JR-52-3R9
FKN-25JR-52-3R9 picture photo
Mfg. Part Number
FKN-25JR-52-3R9
Brief Description
RES 3.9 OHM 1/4W 5% AXIAL
Datasheet Download
FKN-25JR-52-3R9.pdf
Availability of FKN-25JR-52-3R9
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN-25JR-52-3R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN-25JR-52-3R9
Internal Part NumberEIS-FKN-25JR-52-3R9
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)