Yageo FKN3WSFR-73-0R27
FKN3WSFR-73-0R27 picture photo
Mfg. Part Number
FKN3WSFR-73-0R27
Brief Description
RES 0.27 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN3WSFR-73-0R27.pdf
Availability of FKN3WSFR-73-0R27
QUANTITY
FKN3WSFR-73-0R27 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN3WSFR-73-0R27
Internal Part NumberEIS-FKN3WSFR-73-0R27
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.27
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN3WSFR-73-0R27
Related LinksFKN3WSFR, FKN3WSFR-73-0R27 Datasheet, Yageo Distributor
FKN3WSFR-73-0R27 Details Description
Related parts for FKN3WSFR-73-0R27
SWITCH DIP SPST SEALED 4POS datasheet.pdf
THYRISTOR 400V 0.8A TO92-3 datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
7P MOD 4 HOUSING datasheet.pdf
IC UART FIFO 16B 24QFN datasheet.pdf
CAP CER 680PF 250V RADIAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
CORNER GDE,BLACK,40MM RAD,12MM S datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X12.7MM XCUT T412 datasheet.pdf
Crystal 27.1200MHz 15ppm 12pF 200 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf