Yageo FKN400FR-73-0R15
FKN400FR-73-0R15 picture photo
Mfg. Part Number
FKN400FR-73-0R15
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.15 OHM 4W 1% AXIAL
Datasheet Download
FKN400FR-73-0R15.pdf
Availability of FKN400FR-73-0R15
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
FKN400FR-73-0R15 Order Process
Ship out your order
Specifications of FKN400FR-73-0R15
Internal Part NumberEIS-FKN400FR-73-0R15
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFKN
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±1%
Power (Watts)4W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Fusible, Safety
Temperature Coefficient±350ppm/°C
Operating Temperature-40°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FKN400FR-73-0R15
Related LinksFKN400FR, FKN400FR-73-0R15 Datasheet, Yageo Distributor
FKN400FR-73-0R15 Details Description
Related parts for FKN400FR-73-0R15
CAP ALUM 1500UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC HEX INVERTER 14-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 5% 1/2W 1913 datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
TVS DIODE 15VWM 26.9VC SMBJ datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 25 CKTS LGT 305 datasheet.pdf
SSD MSATA 6G 256GB PE SLC COM datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf