Yageo FMP300FRF73-4R7
FMP300FRF73-4R7 picture photo
Mfg. Part Number
FMP300FRF73-4R7
Brief Description
RES 4.7 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
FMP300FRF73-4R7.pdf
Availability of FMP300FRF73-4R7
QUANTITY
FMP300FRF73-4R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP300FRF73-4R7
Internal Part NumberEIS-FMP300FRF73-4R7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP300FRF73-4R7
Related LinksFMP300F, FMP300FRF73-4R7 Datasheet, Yageo Distributor
FMP300FRF73-4R7 Details Description
Related parts for FMP300FRF73-4R7
RES SMD 475K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 1A SC63 datasheet.pdf
DSP 20MHZ 68-PLCC datasheet.pdf
CONN DUSTCAP TRI PLUG SHELL 24 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 61POS SKT datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 79MM datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL. TYP B, AFS 4, TU datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 0.0016UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf