Yageo FMP300JR-73-100R
FMP300JR-73-100R picture photo
Mfg. Part Number
FMP300JR-73-100R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100 OHM 3W 5% AXIAL
Datasheet Download
FMP300JR-73-100R.pdf
Availability of FMP300JR-73-100R
QUANTITY
FMP300JR-73-100R Order Process
Ship out your order
Specifications of FMP300JR-73-100R
Internal Part NumberEIS-FMP300JR-73-100R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesFMP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.197" Dia x 0.610" L (5.00mm x 15.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FMP300JR-73-100R
Related LinksFMP300JR, FMP300JR-73-100R Datasheet, Yageo Distributor
FMP300JR-73-100R Details Description
Related parts for FMP300JR-73-100R
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
RES 43.2 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 12POS PNL MNT PIN datasheet.pdf