Fairchild Semiconductor FOD4118S
FOD4118S picture photo
Mfg. Part Number
FOD4118S
Manufacturer
Product Category
Optoisolators - Triac, SCR Output
Brief Description
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD
Datasheet Download
FOD4118S.pdf
Availability of FOD4118S
QUANTITY
FOD4118S Order Process
Ship out your order
Specifications of FOD4118S
Internal Part NumberEIS-FOD4118S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Isolators
FamilyOptoisolators - Triac, SCR Output
Series-
PackagingBulk
Output TypeTriac
Zero Crossing CircuitYes
Number of Channels1
Voltage - Isolation5000Vrms
Voltage - Off State800V
Static dV/dt (Min)10kV/µs
Current - LED Trigger (Ift) (Max)1.3mA
Current - On State (It (RMS)) (Max)300mA
Current - Hold (Ih)500µA
Turn On Time60µs
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.25V
Current - DC Forward (If) (Max)30mA
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case6-SMD
Supplier Device Package6-SMD
ApprovalsCSA, UR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FOD4118S
Related LinksFOD4, FOD4118S Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FOD4118S Details Description
Related parts for FOD4118S
SWITCH DIP SPST SEALED 1POS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 250V X7R SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 1.21K OHM 1% 5W datasheet.pdf
CAP ALUM 1100UF 63V AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 60V 6A datasheet.pdf
BIT D'VERSIBIT .375X.187X54.00" datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 44POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
SPT-SMD 1 5/ 3-H-3 5 R24 datasheet.pdf
CONN 30POS 0.8MM SMT datasheet.pdf
120UF 450V 30X25MM 85C 15000H datasheet.pdf