Fairchild Semiconductor FQPF18N20V2YDTU
FQPF18N20V2YDTU picture photo
Mfg. Part Number
FQPF18N20V2YDTU
Brief Description
MOSFET N-CH 200V 18A TO-220F
Datasheet Download
FQPF18N20V2YDTU.pdf
Availability of FQPF18N20V2YDTU
QUANTITY
FQPF18N20V2YDTU Order Process
Ship out your order
Specifications of FQPF18N20V2YDTU
Internal Part NumberEIS-FQPF18N20V2YDTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
FET FeatureStandard
Drain to Source Voltage (Vdss)200V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C18A (Tc)
Rds On (Max) @ Id, Vgs140 mOhm @ 9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) @ Vgs26nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1080pF @ 25V
Power - Max40W
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FQPF18N20V2YDTU
Related LinksFQPF18N, FQPF18N20V2YDTU Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
FQPF18N20V2YDTU Details Description
Related parts for FQPF18N20V2YDTU
TRIAC ALTERNISTOR 200V 12A TO220 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT MULT HS MONO 16-CDIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 24V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 240V datasheet.pdf
RES 0.015 OHM 1W 1% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 15PF 100V 5% BP 1206 datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
HD EJECT SMT datasheet.pdf
CONN RP SMA JACK R/A 50 0HM datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf