Vishay/Dale TNPW08055K49BETA
TNPW08055K49BETA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08055K49BETA
Brief Description
RES SMD 5.49K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08055K49BETA.pdf
Availability of TNPW08055K49BETA
QUANTITY
TNPW08055K49BETA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08055K49BETA
Internal Part NumberEIS-TNPW08055K49BETA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08055K49BETA
Related LinksTNPW0805, TNPW08055K49BETA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08055K49BETA Details Description
Related parts for TNPW08055K49BETA
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
BCF 3.81/07/180 SN OR BX datasheet.pdf
Connector Socket 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV GATE DRIVER 8SMD datasheet.pdf
FIXED IND 220UH SMD datasheet.pdf