NKK Switches FR01AC10HB
FR01AC10HB picture photo
Mfg. Part Number
FR01AC10HB
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY 10POS RA T/H 5V
Datasheet Download
FR01AC10HB.pdf
Availability of FR01AC10HB
QUANTITY
FR01AC10HB Order Process
Ship out your order
Specifications of FR01AC10HB
Internal Part NumberEIS-FR01AC10HB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelFR01AC10HB
Standard Package1
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesFR01
PackagingBulk
CircuitBCD Complement
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Actuator TypeRotary with Shaft
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.433" (11.00mm)
Mounting TypePanel Mount, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Length0.516" (13.11mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life10,000 Steps
Electrical Life10,000 Steps
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR01AC10HB
Related LinksFR01A, FR01AC10HB Datasheet, NKK Switches Distributor
FR01AC10HB Details Description
Related parts for FR01AC10HB
CONN PLUG 9POS .084 datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 2W 34.8K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LB1838M datasheet.pdf
CAP CER 27PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 9.31K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS PIN datasheet.pdf