NKK Switches FR01KC10H-06XL
FR01KC10H-06XL picture photo
Mfg. Part Number
FR01KC10H-06XL
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY 10POS R/A .2" 5V
Datasheet Download
FR01KC10H-06XL.pdf
Availability of FR01KC10H-06XL
QUANTITY
FR01KC10H-06XL Order Process
Ship out your order
Specifications of FR01KC10H-06XL
Internal Part NumberEIS-FR01KC10H-06XL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesFR01
PackagingBulk
CircuitBCD Complement
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Actuator TypeRotary with Shaft
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.394" (10.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life10,000 Steps
Electrical Life10,000 Steps
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR01KC10H-06XL
Related LinksFR01KC1, FR01KC10H-06XL Datasheet, NKK Switches Distributor
FR01KC10H-06XL Details Description
Related parts for FR01KC10H-06XL
RES SMD 2.61K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 16QSOP datasheet.pdf
RES SMD 44.2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 20POS 2MM T/H datasheet.pdf
RES 715 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 3/0 AWG RED 500' datasheet.pdf
3 ROW VERTICAL HEADER PRESS datasheet.pdf
RECT BRIDGE 2A 100V 4SMDIP datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 400VDC datasheet.pdf