NKK Switches FR01KC10H
FR01KC10H picture photo
Mfg. Part Number
FR01KC10H
Manufacturer
Product Category
DIP Switches
Brief Description
SW ROTARY DIP DEC YEL RA
Datasheet Download
FR01KC10H.pdf
Availability of FR01KC10H
QUANTITY
FR01KC10H Order Process
Ship out your order
Specifications of FR01KC10H
Internal Part NumberEIS-FR01KC10H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training Modules3D CAD Models
3D ModelFR01KC10H
Standard Package1
Category Switches
FamilyDIP Switches
SeriesFR01
PackagingBulk
CircuitBCD Complement
Number of Positions10
Current Rating100mA
Voltage Rating5VDC
Actuator TypeRotary with Shaft
Actuator LevelRaised
Contact MaterialCopper Alloy
Contact FinishGold
Height Above Board0.394" (10.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
Pitch0.100" (2.54mm), Full
WashableNo
Features-
Body MaterialPolyamide (PA), Nylon, Glass Filled
Length0.393" (10.00mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Mechanical Life10,000 Steps
Electrical Life10,000 Steps
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FR01KC10H
Related LinksFR01, FR01KC10H Datasheet, NKK Switches Distributor
FR01KC10H Details Description
Related parts for FR01KC10H
CONN HEADER .100 DUAL STR 4POS datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV DARL 4DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 48KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 20SOIC datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
FUSE 1.6 A F PIGTAIL 6.3X32 datasheet.pdf