LEMO FRT.00.250.CTA50
FRT.00.250.CTA50 picture photo
Mfg. Part Number
FRT.00.250.CTA50
Manufacturer
Product Category
Coaxial Connectors (RF)
Brief Description
CONN PLUG STR 50 OHM SOLDER
Datasheet Download
FRT.00.250.CTA50.pdf
Availability of FRT.00.250.CTA50
QUANTITY
FRT.00.250.CTA50 Order Process
Ship out your order
Specifications of FRT.00.250.CTA50
Internal Part NumberEIS-FRT.00.250.CTA50
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCoaxial Connectors (RF)
Series00
PackagingBulk
Connector StyleNIM-CAMAC CD/N 549
Connector TypePlug, Male Pin
Contact TerminationSolder
Shield TerminationSolder
Impedance50 Ohm
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Cable Group-
Fastening TypePush-Pull
Frequency - Max-
Features50 Ohm Resistor
Housing ColorSilver
Ingress ProtectionIP50 - Dust Protected
Body MaterialBrass
Body FinishChrome
Center Contact MaterialBrass
Center Contact PlatingGold
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Voltage Rating700V
Operating Temperature-55°C ~ 260°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FRT.00.250.CTA50
Related LinksFRT.00.2, FRT.00.250.CTA50 Datasheet, LEMO Distributor
FRT.00.250.CTA50 Details Description
Related parts for FRT.00.250.CTA50
RES SMD 2.61KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN FERRULE W TYPE 4AWG BROWN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-DIP datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP 8-DSBGA datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY R/A 3POS TIN datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 30ppm 6pF 150 Ohm -30°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.630" 5MM 3LD datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.490" 3/5MM 2L datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 20W TO263 D2PAK datasheet.pdf
IC OSC VCXO 644.5313MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HDR 40POS .5MM SMD GOLD datasheet.pdf