Fremont Micro Devices USA FT24C16A-USG-B
FT24C16A-USG-B picture photo
Mfg. Part Number
FT24C16A-USG-B
Brief Description
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ 8SOP
Datasheet Download
FT24C16A-USG-B.pdf
Availability of FT24C16A-USG-B
QUANTITY
FT24C16A-USG-B Order Process
Ship out your order
Specifications of FT24C16A-USG-B
Internal Part NumberEIS-FT24C16A-USG-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Series-
PackagingTube
Memory Size16K (2K x 8)
Speed400kHz, 1MHz
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply1.8 V ~ 5.5 V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOP
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FT24C16A-USG-B
Related LinksFT24C16, FT24C16A-USG-B Datasheet, Fremont Micro Devices USA Distributor
FT24C16A-USG-B Details Description
Related parts for FT24C16A-USG-B
IC BUFF/DVR HEX N-INV 16TSSOP datasheet.pdf
IC PFC/PWM COMB CTRLR 20SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
MTEI CONN 3P REC ASSY datasheet.pdf
CAP CER 47UF 16V X5R 1206 datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 09VIN 15VOUT datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 450V C0G 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
762MM EURO HDR VERT CE 8CGREEN datasheet.pdf
OSC MEMS 33.3330MHZ CMOS SMD datasheet.pdf