Samtec, Inc. FTR-115-54-S-D-P
FTR-115-54-S-D-P picture photo
Mfg. Part Number
FTR-115-54-S-D-P
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
Brief Description
CONN HEADER 30POS 1.27MM DUL SMD
Datasheet Download
FTR-115-54-S-D-P.pdf
Availability of FTR-115-54-S-D-P
QUANTITY
FTR-115-54-S-D-P Order Process
Ship out your order
Specifications of FTR-115-54-S-D-P
Internal Part NumberEIS-FTR-115-54-S-D-P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Headers, Male Pins
SeriesFTR
PackagingTube
Connector TypeUnshrouded
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.100" (2.54mm)
Height Stacking (Mating)-
Molding Height Above Board0.100" (2.54mm)
Contact Mating Length0.335" (8.51mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Features-
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FTR-115-54-S-D-P
Related LinksFTR-115-, FTR-115-54-S-D-P Datasheet, Samtec, Inc. Distributor
FTR-115-54-S-D-P Details Description
Related parts for FTR-115-54-S-D-P
CONN CARD EXTEND 128PS .050" SLD datasheet.pdf
335-6"X144YD datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 48V datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 50ppm 20pF 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 63.4 OHM 1% 20W datasheet.pdf
36 SIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
CAP CER 6.3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
RELAY GEN PURP datasheet.pdf
CAP FILM 16NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf