Fox Electronics FVXO-HC53B-62.5
FVXO-HC53B-62.5 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC53B-62.5
Brief Description
OSC VCXO 62.5MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC53B-62.5.pdf
Availability of FVXO-HC53B-62.5
QUANTITY
FVXO-HC53B-62.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC53B-62.5
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC53B-62.5
TypeVCXO
Frequency62.5MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)47mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.203" L x 0.132" W (5.15mm x 3.35mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC53B-62.5
Related LinksFVXO-HC, FVXO-HC53B-62.5 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC53B-62.5 Details Description
Related parts for FVXO-HC53B-62.5
FITTING INS CRNR LD/LDP/CD3 IVRY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
IC PLL CLK DVR SDRAM 56-CABGA datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MICRO 15POS SKT 36" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
BASED LED E10 BLUE datasheet.pdf
CAP TANT 1.8UF 10% 35V AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 36A DFN5X6 datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf