Fox Electronics FVXO-HC73BR-30.72
FVXO-HC73BR-30.72 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-HC73BR-30.72
Brief Description
OSC VCXO 30.72MHZ HCMOS SMD
Datasheet Download
FVXO-HC73BR-30.72.pdf
Availability of FVXO-HC73BR-30.72
QUANTITY
FVXO-HC73BR-30.72 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-HC73BR-30.72
Internal Part NumberEIS-FVXO-HC73BR-30.72
TypeVCXO
Frequency30.72MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputHCMOS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)35mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-HC73BR-30.72
Related LinksFVXO-HC7, FVXO-HC73BR-30.72 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-HC73BR-30.72 Details Description
Related parts for FVXO-HC73BR-30.72
OSC XO 18.432MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 80V 100MA MINI6 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 8A TO220-2 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
LABEL ELECTRL WARN 9"X2.3" 5PC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.8V 27W datasheet.pdf