Littelfuse LH600601C
LH600601C picture photo
Mfg. Part Number
LH600601C
Manufacturer
Product Category
Fuseholders
Brief Description
FUSE BLOCK CART 600V 60A CHASSIS
Datasheet Download
LH600601C.pdf
Availability of LH600601C
QUANTITY
LH600601C Order Process
Ship out your order
Specifications of LH600601C
Internal Part NumberEIS-LH600601C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyFuseholders
SeriesLH
Fuseholder TypeBlock
Fuse TypeCartridge
For Use With/Related ProductsNLS, RLS
Fuse Size1.063" Dia x 5.5" L (27mm x 139.7mm)
Number of Circuits1
Voltage600V
Current Rating60A
Mounting TypeChassis Mount
Orientation-
Termination StyleBox Lug
Contact Material-
Contact Finish-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LH600601C
Related LinksLH60, LH600601C Datasheet, Littelfuse Distributor
LH600601C Details Description
Related parts for LH600601C
IC REG CTRLR BUCK ISO CM 8-SOIC datasheet.pdf
POT 1K OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A .100 40POS 15AU datasheet.pdf
CONN SPRING 47POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP CER 1.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES MULT OHM 10SIP datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf
IC VIDEO PROCESSOR HDMI datasheet.pdf
LED COB CXA1310 2700K WHITE SMD datasheet.pdf
LED XLAMP 4000K WHITE 36V SMD datasheet.pdf