Fox Electronics FVXO-LC73B-75
FVXO-LC73B-75 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-LC73B-75
Brief Description
OSC VCXO 75.000MHZ LVDS SMD
Datasheet Download
FVXO-LC73B-75.pdf
Availability of FVXO-LC73B-75
QUANTITY
FVXO-LC73B-75 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-LC73B-75
Internal Part NumberEIS-FVXO-LC73B-75
TypeVCXO
Frequency75MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVDS
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)100mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-LC73B-75
Related LinksFVXO-L, FVXO-LC73B-75 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-LC73B-75 Details Description
Related parts for FVXO-LC73B-75
Crystal 8.0000MHz 30ppm 18pF 100 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES SMD 931K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
RES 243 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 400V 7A TO220 datasheet.pdf