Fox Electronics FVXO-PC73B-60
FVXO-PC73B-60 picture photo
Mfg. Part Number
FVXO-PC73B-60
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCXO 60.000MHZ LVPECL SMD
Datasheet Download
FVXO-PC73B-60.pdf
Availability of FVXO-PC73B-60
QUANTITY
FVXO-PC73B-60 Order Process
Ship out your order
Specifications of FVXO-PC73B-60
Internal Part NumberEIS-FVXO-PC73B-60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
SeriesXPRESSO™ FVXO-PC73
PackagingCut Strip
TypeVCXO
Frequency60MHz
FunctionTri-State (Output Enable)
OutputLVPECL
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability-
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)120mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.295" L x 0.205" W (7.50mm x 5.20mm)
Height0.055" (1.40mm)
Package / Case6-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FVXO-PC73B-60
Related LinksFVXO-P, FVXO-PC73B-60 Datasheet, Fox Electronics Distributor
FVXO-PC73B-60 Details Description
Related parts for FVXO-PC73B-60
BATTERY PACK NIMH 3.6V 700MAH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 32A IPAK datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-6 datasheet.pdf
FAMILY MODULE ADVANCED 14-BIT datasheet.pdf
CONTROL TEMP RELAY OUT 100-120V datasheet.pdf
8370T111 TERM KNOCK OUT SPRING datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP8T datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CNTNR 22-7/8X12-7/8X15-1/4 datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0039UF RADIAL datasheet.pdf