Hirose Electric Co Ltd FX1-216P-1.27DSAL(71)
FX1-216P-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX1-216P-1.27DSAL(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HDR 216POS 1.27MM STR AU
Datasheet Download
FX1-216P-1.27DSAL(71).pdf
Availability of FX1-216P-1.27DSAL(71)
QUANTITY
FX1-216P-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX1-216P-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-FX1-216P-1.27DSAL(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX1
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions216
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.402" (10.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX1-216P-1.27DSAL(71)
Related LinksFX1-216P-1, FX1-216P-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX1-216P-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for FX1-216P-1.27DSAL(71)
CAP CER 0.47UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
SENSOR 200PSIS 7/16 UNF 5V datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE CLEAR/WHT datasheet.pdf
RES 140K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 2.5MM BROWN datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO214AB datasheet.pdf
BOX S STEEL 24.41"L X 17.72"W datasheet.pdf
CONN RCPT 31POS JAM NUT PIN datasheet.pdf