Hirose Electric Co Ltd FX10B-120P/12-SV(91)
FX10B-120P/12-SV(91) picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-120P/12-SV(91)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN HEADER 120POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-120P/12-SV(91).pdf
Availability of FX10B-120P/12-SV(91)
QUANTITY
FX10B-120P/12-SV(91) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-120P/12-SV(91)
Internal Part NumberEIS-FX10B-120P/12-SV(91)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Video FileHigh Speed Connectors
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package1,000
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions120
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights4mm
Height Above Board0.138" (3.50mm)