Hirose Electric Co Ltd FX10B-168S-SV(84)
FX10B-168S-SV(84) picture photo
Mfg. Part Number
FX10B-168S-SV(84)
Brief Description
CONN RECEPT 168POS W/O POST SMD
Datasheet Download
FX10B-168S-SV(84).pdf
Availability of FX10B-168S-SV(84)
QUANTITY
FX10B-168S-SV(84) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX10B-168S-SV(84)
Internal Part NumberEIS-FX10B-168S-SV(84)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2 (1 Year)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductFX10 Pitch Stacking Connector Series
Standard Package500
SeriesFunctionMax™ FX10
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions168
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Mated Stacking Heights4mm, 5mm, 6mm, 7mm, 8mm
Height Above Board0.126" (3.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX10B-168S-SV(84)
Related LinksFX10B-16, FX10B-168S-SV(84) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX10B-168S-SV(84) Details Description
Related parts for FX10B-168S-SV(84)
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TSSOP datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 125MA 5 OHM TH datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM34S/AE34G/HDM34S datasheet.pdf
DIODE ZENER 21.2V 600MW DO220AA datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 6000K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 127 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.00 JMPR LGT 30 TYPE datasheet.pdf
AIRMAX datasheet.pdf
JT 4C 4#16 SKT RECP datasheet.pdf
26500 2C 2#20 S BY RECP WC datasheet.pdf
CAP 180 UF 20% 50 V datasheet.pdf