Hirose Electric Co Ltd FX11B-80P/8-SV(71)
FX11B-80P/8-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX11B-80P/8-SV(71)
Brief Description
CONN HDR 80POS 2.5MM
Datasheet Download
FX11B-80P/8-SV(71).pdf
Availability of FX11B-80P/8-SV(71)
QUANTITY
FX11B-80P/8-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11B-80P/8-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX11B-80P/8-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesFX11
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2.5mm
Height Above Board0.084" (2.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11B-80P/8-SV(71)
Related LinksFX11B-80P, FX11B-80P/8-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11B-80P/8-SV(71) Details Description
Related parts for FX11B-80P/8-SV(71)
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 23POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 1.5A DDPAK datasheet.pdf
LATCH BRACKET-DSUB JUNCTION SHLL datasheet.pdf
CONNECTOR MODULE,24 POS,LUXCIS datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 2.79MM datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf