Hirose Electric Co Ltd FX11B-80S-SV(21)
FX11B-80S-SV(21) picture photo
Mfg. Part Number
FX11B-80S-SV(21)
Brief Description
CONN RECEPT 80POS 2.5MM
Datasheet Download
FX11B-80S-SV(21).pdf
Availability of FX11B-80S-SV(21)
QUANTITY
FX11B-80S-SV(21) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11B-80S-SV(21)
Internal Part NumberEIS-FX11B-80S-SV(21)
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesSolder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2.5mm, 3mm
Height Above Board0.083" (2.10mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11B-80S-SV(21)
Related LinksFX11B-80, FX11B-80S-SV(21) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11B-80S-SV(21) Details Description
Related parts for FX11B-80S-SV(21)
FIXED IND 1.22UH 16A 2.27 MOHM datasheet.pdf
RES 43K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS R/A SMD TIN datasheet.pdf
RES SMD 1.07KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 4KB FLASH 24QFN datasheet.pdf
FUSE CERM 7A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 1A SOD123T datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 26AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
TERMINAL WPDB 16/6 3/4 datasheet.pdf
RES SMD 22K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf