Hirose Electric Co Ltd FX11LB-80S/8-SV(71)
FX11LB-80S/8-SV(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX11LB-80S/8-SV(71)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 80POS W/O POSTS SMD
Datasheet Download
FX11LB-80S/8-SV(71).pdf
Availability of FX11LB-80S/8-SV(71)
QUANTITY
FX11LB-80S/8-SV(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX11LB-80S/8-SV(71)
Internal Part NumberEIS-FX11LB-80S/8-SV(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFX10, FX11 - Board to Board High Speed Connectors
Standard Package20
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFX11
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions80
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesGround Plate, Solder Retention
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights2mm
Height Above Board0.065" (1.65mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX11LB-80S/8-SV(71)
Related LinksFX11LB-80, FX11LB-80S/8-SV(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX11LB-80S/8-SV(71) Details Description
Related parts for FX11LB-80S/8-SV(71)
MEMORY CARD FLASH 4GB datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM 91.46VC AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
SCREWDRIVER TORXPLUS IP4 4.7" datasheet.pdf