Hirose Electric Co Ltd FX23-100P-0.5SV20
FX23-100P-0.5SV20 picture photo
Mfg. Part Number
FX23-100P-0.5SV20
Brief Description
CONN HDR 0.5MM 100POS SMD
Datasheet Download
FX23-100P-0.5SV20.pdf
Availability of FX23-100P-0.5SV20
QUANTITY
FX23-100P-0.5SV20 Order Process
Ship out your order
Specifications of FX23-100P-0.5SV20
Internal Part NumberEIS-FX23-100P-0.5SV20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package72
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesFunctionMax™ FX23
PackagingTray
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions104 (100 + 4 Power)
Pitch0.020" (0.50mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness3.9µin (0.10µm)
Mated Stacking Heights20mm, 30mm
Height Above Board0.703" (17.85mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX23-100P-0.5SV20
Related LinksFX23-100, FX23-100P-0.5SV20 Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX23-100P-0.5SV20 Details Description
Related parts for FX23-100P-0.5SV20
RES SMD 14K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC AXIAL datasheet.pdf
ANTENNA HIGH POWER BICONICAL datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator I2C Dimming 150mA Backlight 20-DSBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 35 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 560PF 50V U2J 0805 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V 10% BX 0805 datasheet.pdf
RES 1.91K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IDC HEADER 0.050 8 POS datasheet.pdf
Connector Socket 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 47.5 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf