Hirose Electric Co Ltd FX4C2-80S-1.27DSAL(71)
FX4C2-80S-1.27DSAL(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C2-80S-1.27DSAL(71)
Brief Description
CONN RECEPT 80POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C2-80S-1.27DSAL(71).pdf
Availability of FX4C2-80S-1.27DSAL(71)
QUANTITY
FX4C2-80S-1.27DSAL(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C2-80S-1.27DSAL(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C2-80S-1.27DSAL(71)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package20
Number of Positions80
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesBoard Lock
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights7mm, 8mm, 10mm
Height Above Board0.236" (6.00mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C2-80S-1.27DSAL(71)
Related LinksFX4C2-80S-1, FX4C2-80S-1.27DSAL(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C2-80S-1.27DSAL(71) Details Description
Related parts for FX4C2-80S-1.27DSAL(71)
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.5A 16MSOP datasheet.pdf