Hirose Electric Co Ltd FX4C3-20S-1.27DSA(71)
FX4C3-20S-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C3-20S-1.27DSA(71)
Brief Description
CONN RECEPT 20POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C3-20S-1.27DSA(71).pdf
Availability of FX4C3-20S-1.27DSA(71)
QUANTITY
FX4C3-20S-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C3-20S-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C3-20S-1.27DSA(71)
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions20
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights8mm, 9mm, 11mm
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C3-20S-1.27DSA(71)
Related LinksFX4C3-20S-, FX4C3-20S-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C3-20S-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for FX4C3-20S-1.27DSA(71)
CONN TERM BLOCK 7.62MM 11POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 210MSPS DUAL 72-QFN datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 12POS STR datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A 8WSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 250W datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf