Hirose Electric Co Ltd FX4C3-40P-1.27DSA(71)
FX4C3-40P-1.27DSA(71) picture photo
Mfg. Part Number
FX4C3-40P-1.27DSA(71)
Brief Description
CONN HDR 40POS 1.27MM
Datasheet Download
FX4C3-40P-1.27DSA(71).pdf
Availability of FX4C3-40P-1.27DSA(71)
QUANTITY
FX4C3-40P-1.27DSA(71) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX4C3-40P-1.27DSA(71)
Internal Part NumberEIS-FX4C3-40P-1.27DSA(71)
PackagingBulk
Connector TypeHeader, Outer Shroud Contacts
Number of Positions40
Pitch0.050" (1.27mm)
Number of Rows2
Mounting TypeThrough Hole
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness8µin (0.20µm)
Mated Stacking Heights8mm, 10mm, 11mm
Height Above Board0.275" (6.99mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX4C3-40P-1.27DSA(71)
Related LinksFX4C3-40P-, FX4C3-40P-1.27DSA(71) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX4C3-40P-1.27DSA(71) Details Description
Related parts for FX4C3-40P-1.27DSA(71)
CONN RECEPT 4POS 28AWG MTA100 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
LED BLUE DIFFUSED 0805 SMD datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOSFET P-CH 40V 10.8A 8-SOIC datasheet.pdf
IBUTTON HALO ORANGE 20MM datasheet.pdf
OSC VCXO 2.048MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 46MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
19.38MM X 25.4MM 1=25/PK datasheet.pdf