Hirose Electric Co Ltd FX8C-120/120S11-SVJ(95)
FX8C-120/120S11-SVJ(95) picture photo
Mfg. Part Number
FX8C-120/120S11-SVJ(95)
Brief Description
CONN RECEPT 240CONT .6MM (2PCS)
Datasheet Download
FX8C-120/120S11-SVJ(95).pdf
Availability of FX8C-120/120S11-SVJ(95)
QUANTITY
FX8C-120/120S11-SVJ(95) Order Process
Ship out your order
Specifications of FX8C-120/120S11-SVJ(95)
Internal Part NumberEIS-FX8C-120/120S11-SVJ(95)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesFunctionMax™ FX8C
PackagingTray
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions240
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows4
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Bridged Receptacles (2)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights5mm, 6mm, 7mm, 9mm, 11mm
Height Above Board0.156" (3.96mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)FX8C-120/120S11-SVJ(95)
Related LinksFX8C-120/12, FX8C-120/120S11-SVJ(95) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
FX8C-120/120S11-SVJ(95) Details Description
Related parts for FX8C-120/120S11-SVJ(95)
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRIVER 8DIP datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V 12W datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE PIN datasheet.pdf